Kocaeli (Kandıra) 1 Nolu ve 2 Nolu F Tipi Cezaevleri Görüşme Notları

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu faaliyetleri kapsamında farklı tarihlerde Kocaeli (Kandıra) F Tipi Cezaevleri’ne ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

Görüşmeyi yapan komisyon üyelerimiz, görüşülen mahpuslar ve görüşme notları aşağıdadır:

 08.2014- Av. Mehmet Ali Başaran (1 Nolu F Tipi)

İbrahim Günaydın, Tahir Baran, Mehmet Kaya, Bülent Şakar, Rüştü Aytufan, Mehmet Ramazan Aydemir

09.2014 – Av. Samet Beycioğlu (1 Nolu F Tipi)

Züheyir Timur, Mehmet Kaya, Ali Rıza Bayramçavuş, Yusuf Polat, İsmail Şah Balta, Burhan Kuş, Hasan Dağ, ve Sait Burak

11.2014 – Av. Mehmet Ali Başaran (1 Nolu F Tipi)

Adem Kozu

11.2014 – Ahmet Faruk Ünsal, Osman Atalay, Av. Kaya Kartal (1 Nolu F Tipi)

Heyet Olarak: Burak Çileli, İbrahim Günaydın, İsmail Şah Balta

Av. Kaya Kartal: Louai Sakka

 16 Aralık 2014 – Av. Eyyub Akıncı (1 ve 2 Nolu F Tipi)

İsmail Şah Balta, Mehmet Kaya, Bülent Şakar, Musa Daşkın

02.2015 – Av. Kaya Kartal, Av. Okan Kadir Bektaşoğlu (1 ve 2 Nolu F Tipi)

Altan Gülmez, Mevlüt Kuşman, Yusuf Polat, Burak Çileli, Selim Aydın, Emin Koçhan, Ömer Dursun, Kamil Aşkın, M. Beşir Varol

Görüşmelerde özellikle cezaevlerindeki mahpusların durumları, cezaevlerinin genel durumu ve yaşanan problemler, F tipi uygulamasının nasıl bir tecrit ortamı hazırladığı, bir takım hakların ve özellikle mahrem eş görüşmesinin ödül adı altında sunulmasının getirdiği çarpıklık ve gayri insanilik üzerine duruldu. Yine başta Rehber TV olmak üzere bazı TV kanallarının izlenmesinde sıkıntılar yaşandığı da ayrıca not edilmiştir. (5 Şubat tarihli görüşmede TV ile ilgili problemin çözüldüğünü öğrendik.)

Özellikle İsmail Şah Balta ile yapılan görüşmede Şah Balta, mahrem eş görüşmesinin ödül olarak sunulmasının gayri insani ve ahlaksızca bir tutum olduğunu, temel bir hakkın pazarlık konusu edilmesinin ve kişilerin onurlarını zedeleyecek bir formatta sunulmasının kabul edilmezliği üzerinde durmuştur.

Görüşmelerde ayrıca: 

Daha önce gündeme gelen içerisinde Mazlumder’in de bulunduğu sivil toplum örgütlerinin basın açıklamasına da konu olan yayın yasakları, gelen giden postaların gecikmesi ya da yerine ulaşmaması, Dilekçelere cevap alınamaması, Mevzuattan kaynaklanan nedenlerle mahpusların, eş ve çocukları ile yeterli görüşme imkanının olmadığı, çocuklarla iletişim yönünden özel bir takım hakların tanınması gerekirken özellikle çocuk yönünden çok temel bir ihtiyaç olmasına rağmen bu hususta bir adım atılmadığı yönündeki yakınmalar not edilmiştir.

Görüşmeler kapsamında daha önce de vurguladığımız üzere özellikle mahrem eş görüşmesi olarak da bilinen, “Kapalı ceza infaz kurumlarındaki evli hükümlü ve tutuklulara, kurum personelinin yakın nezareti olmaksızın eşleri ile mahrem görüşme” imkânının Türkiye’deki uygulaması hakkında birkaç noktaya değinmeyi gerekli görüyoruz. Şöyle ki bu imkân Türkiye’de ilk defa 2013 yılında çıkartılan bir yasa ile ve maalesef insan onuruna aykırı olarak, bir ‘ödül türü’ şeklinde tanımlandı. Böylece temel bir hak olarak tanınması gereken bu imkân, cezaevi müdürlerinin keyfine bırakıldı. Bu uygulamanın bir an önce, en az 24 saat olacak şekilde temel bir hak olarak tanımlanması ve anne-baba ve çocukları da içerecek şekilde genişletilmesi zorunludur. Bu şekildeki uygulamanın cezanın şahsiliği ilkesi açısından da zorunlu olduğu açıktır.

MAZLUMDER olarak diğer aile fertlerini de kapsayan mahrem görüşme imkânının, insan onuruna uygun bir formatta, ödül değil hak olarak tanındığı bir uygulamanın hayata geçirilmesinin takipçisi olacağımızı tekrar ifade ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s