Bursa H Tipi Cezaevi Görüşme Notları

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu faaliyetleri kapsamında, cezaevlerindeki tecridi bir nebze de olsa kırmak, mahpusların sorunlarını dinlemek ve kamuoyuyla paylaşmak için 10 Haziran 2014 ve 27 Haziran 2014 tarihlerinde komisyon üyelerimiz, Bursa H Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumu’ndaki mahpusları ziyaret etmiştir.

10 Haziran 2014 tarihinde komisyonumuz üyelerinden Av. Eyyup Akıncı, Malatya davasından 7 aydır cezaevinde tutulan Nurettin Kayan; Hizb-ut Tahrir’in 2010 Lübnan konferansına tercüman olarak katıldığı gerekçesiyle örgüt üyeliğinden mahpus edilen makine mühendisi Bekir Kurtuluş; Hizbullah dosyasından örgüt üyeliğinden mahpus edilen Şeyhmus Yılmaz, Salih Gürsoy, Talip Ekmen, Fevzi Demir ve adli bir dosyadan mahpus edilen İsmail Akdoğan ile görüşmüştü.(Bkz. Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi Görüşmesi Hakkında Notlar)

27 Haziran 2014 tarihinde ise komisyonumuz üyelerinden Av. Kaya Kartal ve Av. Samet Beycioğlu, Malatya davasından cezaevine giren Nurettin Kayan ve Umut Davasından Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararıyla tekrar cezaevine giren Mehmet Şahin ile görüşmüştür.
Görüşmelerde mahpusların hal hatırının sorulmasından sonra genel olarak mahpusların ve ailelerinin yaşadıkları sıkıntılar, mahpusların gündemi, kapalı cezaevinde yaşam, cezaevi idaresinin ve gardiyanların mahpuslara karşı tutumları ve genel olarak cezaevine giden süreçte haksız yargılamalar üzerinde durulmuştur.
Görüşmelerde mahpuslar özel olarak, süreli yayın yapan kuruluşların mahpuslara bu yayınlardan göndermelerinin faydalı olacağını; cezaevlerinde uygulanan tecridin kırılması için Müslüman camiadaki yayınevleri veya kuruluşların mahpuslara kitap göndermesi gerektiği gibi, dışarıdaki Müslümanların da mektup göndermek gibi yollarla cezaevinde yaşanan tecridi kırmaya yardımcı olmalarının zorunluluğunu vurgulamışlardır.
GENEL OLARAK DİLE GETİRİLEN ŞİKÂYETLER
• Koğuş ve Ortak Alanlar
Koğuşlar; yatakhane, yemekhane, WC, banyo şeklinde iki kattır. Üst katın toplam alanı 25 m2 alt katın ise 20 m2’dir.
6 mahpusun barınması inşa edilen koğuşlarda 12-14 mahpus yaşamak zorunda bırakılmakta, 6 kişi için bile darlığıyla yaşanmaz olan koğuşlar adeta toplu bir hücreye dönüştürülmektedir. Sıcak yaz günlerinde geceleri havalandırma kapısı kapatılmakta ve ancak sabah 6.30’da havalandırma kapısı açılmakta, akşam 20.00’da tekrar kapatılmaktadır. Kapılar kapandıktan sonra yemekhane ve yatakhane bölümünde ranzalar, dolaplar, masa ve sandalyeler göz önünde bulundurulduğunda mahpusların neredeyse yan yana durabilmeleri bile mümkün olmamaktadır. 14 kişi için yalnızca bir WC ve bir banyo mevcuttur ve bu da ciddi bir sıra sıkıntısını doğurmaktadır.
Banyoda sıcak su yalnızca 1 saat akıtılmakta bu süre içerisinde mahpuslar aynı zamanda çamaşır yıkamak da dâhil tüm sıcak su ihtiyaçlarını bu bir saatlik zaman zarfında gidermek zorunda kalmaktadırlar.
Bazı koğuşların havalandırmaları 14 mahpus çıktığında yan yana dahi duramayacakları kadar küçüktür.
Koğuşlardaki yoğunluk hemen her aktivitede ve tüm ortak alanların kullanımında sabırları zorlayan bir sıra durumuna neden olmaktadır.
Mahpuslar 15 günde bir defaya mahsus ve ancak bir saat halı sahaya çıkabilmekte, bunun dışında spor yapabilme imkânları neredeyse hiç bulunmamaktadır. Bir yıldan fazla cezaevinde kalan mahpuslarda hareketsizlik sebebiyle eklem ağrıları baş göstermektedir.
• Kantin ve Yiyecekler
İç kantinden haftada iki defa alışveriş yapılabilmekte iken dış kantinden (sebze-meyve) yalnızca haftada bir defa alışveriş yapılabilmektedir.
Koğuşlardaki mahpusların sayısı göz önünde bulundurulduğunda yiyeceklerin saklanması dahi ciddi bir sorun oluşturmaktadır.
• Açık Görüş ve Ziyaretler
Kapalı ve açık görüşlerin süresi 40 dakika ile sınırlandırılmıştır. Cezaevine girişte tekrar tekrar yapılan aramalar gibi çeşitli prosedürler sebebiyle bu sürenin bir bölümü görüşme yapılmadan geçmektedir. Cezaevinde kalan mahpusların yalnızca Bursa ve civarından olmadığı da düşünüldüğünde uzaktan gelen ziyaretçiler için bu süre son derece yetersizdir. Üstelik bu 40 dakika ziyaretçi sayısı kaç olursa olsun değişmemektedir.
Cezaevine dış kapıdan girişle başlayan ve ancak çıkışla son bulan prosedürler sebebiyle cezaevi ziyaretleri tam anlamıyla bir aile dramına dönüşmektedir. Özellikle de uzaktan gelen mahpus yakınları için bu durum daha vahim bir hale bürünmektedir.
Kapalı ve açık görüşe kalem alınmamakta ziyaret sırasında not alınmasına asla müsaade edilmemektedir. Ailevi sorunları veya ticari işleri olan mahpuslar için bu durum ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Ayrıca koğuşlarda bulunan kalemin ziyaret yerine alınmamasının hiçbir izahı bulunmamaktadır.
Açık görüş ayda bir defa yapılabilmekte ve o da 40 dakika ile sınırlandırılmıştır. Siyasi mahpuslarla adli mahpusların aileleriyle aynı anda aynı yerde görüştürülmesi pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Örneğin adli mahpusların birbirlerine hitap şekli ve davranışları siyasi mahpuslarda gerginlik oluşturabilmektedir.
• Sağlık
Cezaevinde mahpusların sağlık sorunlarının giderilmesi için revir bulunmakta ise de hastane gerektiren hususlarda hastaneye ulaşma süresi idari uygulamalar nedeniyle oldukça uzun sürmektedir. Örneğin diş doktoru için 6-7 ay bekleyen mahpuslar bulunmaktadır.
Ziyaretçiye her türlü giysi verilip alınırken iç çamaşırın kantinde satılıyor olması gerekçesiyle cezaevi dışından temini engellenmektedir.
• Hasta Mahpuslar
Yaşlı ve hasta mahpuslar şahsi ihtiyaçlarını karşılayamamakta, yaşadıkları zorluklar cezaevini hasta ve yaşlı mahpuslar için adeta işkenceye dönüştürmektedir. Örneğin; Ahmet Arslan isimli mahpusun şeker hastalığı, kalp hastalığı, mide rahatsızlığı bulunmaktadır. Çok sayıda ameliyat geçirmiş, ayaklarındaki dört damar tıkanmış vaziyettedir. Mahpus, tedavi için Bursa Doruk Hastanesine gittiği esnada yakalanarak cezaevine getirilmiş, hastalığıyla ilgilenilmediğinden hastalığı daha da kötüye gitmiştir.
MAHPUSLARIN TALEPLERİ
1.Kapasitesi 6 kişi olan koğuşlarda 12-14 kişi barındırıldığından toplu hücreye dönüştürülen sistemin rahatlatılması için havalandırma kapısının kapatılmaması veya gece 24:00’a kadar açık tutulması gerekmektedir.
2.Kantinde temel gıda çeşitleri artırılmalı, dış kantinden de haftada iki kez alışveriş yapılması sağlanmalıdır.
3.Ziyaret saatleri uzaktan gelenler dikkate alınarak artırılmalı mahpusların tüm ziyaretçilerle toplu olarak görüşmesinin (hâlihazırdaki uygulama bu yönde) yanında ayrıca talebe bağlı olarak her bir ve birkaç ziyaretçi ile ayrı ayrı görüşme imkânı sağlanmalıdır.
4.Mahpusların ziyaretçileriyle yaptıkları görüşmelerin gerekli olan alan mahremiyeti sağlanmalıdır.
5.Diğer giysiler gibi iç çamaşırlar da ziyaretçiye verilip alınabilmelidir.
6.Ziyaretçi görüşlerine kalem, kâğıt götürülmesi engellenmemelidir.
7.Halı sahaya çıkış en az haftada bir kez olmalı bazı spor aletlerinin koğuşlarda bulundurulması sağlanmalıdır.
8.Mahpuslar hastane gerektiren sağlık sorunları için 6-7 ay beklemek durumunda bırakılmamalıdır.
9.Koğuşlarda, idare tarafından verilen yemeklerin ısıtılabilmesi için, küçük elektrik ocakları bulundurulabilmelidir.
10.Hasta ve yaşlı mahpuslar için alternatif denetim mekanizmalarının işletilmesi gerekmektedir.
MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s