Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi Görüşme Notları

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu faaliyetleri kapsamında 11.03.2015 tarihinde komisyon üyemiz Av. Eyyup Akıncı, 16.03.2015 tarihinde ise Av. Kaya Kartal ve Av. Okan Kadir Bektaşoğlu Edirne F T Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumu’na ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

11.03.2015 tarihli ziyaret kapsamında Av. Eyyup Akıncı; Hizbullah Davasından ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen mahpus Orhan Eren; 2004 yılında Almanya tarafından Türkiye’ye iade edilen ve Almanya’da “Anadolu Federe İslam Devleti” isimli bir örgüt kurduğu iddiasıyla 17,5 yıl hapse mahkum edilen hastalığına ve yaşına rağmen halen cezaevinde tutulan Metin Kaplan; El-Kaide örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklu bulunan Şeyhmus Çelik ile görüşmüştür.

16.03.2015 tarihli ziyaret kapsamında Av. Kaya Kartal ve Av. Okan Kadir Bektaşoğlu; Muhammed Metin Kaplan, Bayram Odabaş, Serkan Aksoy ve Orhan Eren ile görüşmüştür.

Görüşmeler kapsamında cezaevinde günlük yaşam, zaman, yayınlar ve mahpusların sorunları konuşulmuştur. Mahpuslar zamanlarını genelde okumak, yazmak ve ibadetle geçirdiklerini, cezaevindeki Müslüman mahpusların yalnız bırakıldıklarını vurgulamışlardır. Metin Kaplan, geçen kurban bayramında MAZLUMDER gönüllüsü bir kardeşinin kendisine gönderdiği tebrik kartını halen sakladığını ve gönderdiği kart için dualarını eksik etmediğini belirtmiştir. Şeyhmus Çelik, İslami çizgide yayın yapan gazete ve dergilerin çıkardıkları yayınların kendilerine gönderilmesi talebinde bulunmuştur.

Av. Kaya Kartal

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu Başkanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s