13- Av. Kaya Kartal

Av. Kaya Kartal: “Bir cezalandırma aracı olan ‘dört duvar’ adil ve insani değil!”

MAZLUMDER Cezaevi Söyleşilerinin yeni sezonunda ilk konuşmacı MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu Başkanı Av. Kaya Kartal’dı.

13.’sü gerçekleşen söyleşide Av. Kaya Kartal “Türkiye’de Cezaevlerinin Genel Durumu, İstatistikler, İhlal Başlıkları ve Yapılabilecekler” başlığı altında bir konuşma gerçekleştirdi.

Kartal konuşmasına istatistikî bilgiler vererek başladı. Bu bilgiler arasında özellikle cezaevlerindeki kapasite durumuna değinen Kartal, Adalet Bakanlığı verilerine göre tutuklu ve hükümlülerin sayısının cezaevi kapasitesinin altında görünmesine rağmen halen cezaevlerinin oldukça yoğun olduğunu belirterek özellikle Şanlıurfa Cezaevi’nde yaşanan yangının bu kapasite aşımının doğrudan bir sonucu olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’de cezaevlerinin çeşitlendiğini, açık cezaevinden yüksek güvenlikli cezaevine kadar çeşitli cezaevi türleri olduğu bilgisini aktaran Kartal, bunlardan yüksek güvenlikli cezaevlerinin tecridin daha yoğun ve sistematik olarak uygulandığı hapishane türünün başında geldiğini belirtti.

Cezaevleriyle alakalı verdiği genel bilgilerin ardından konuşmasını cezaevlerinde ihlal başlıklarıyla sürdüren Av. Kaya Kartal, bazen hukuk kılıfına giydirilmiş bazen de cezaevi idaresinin keyfiliğine bırakılmış uygulamalarından bahsetti. Bu uygulamaların, mahpusları adeta işlediği iddia edilen suçun ötesinde yeni suçlar türeterek tekrar tekrar cezalandıran bir sisteme dönüştüğünü vurguladı. Hücre cezaları, görüş kısıtlamaları, iletişim kısıtlamaları vb. uygulamaları bu duruma örnek olarak gösteren Kartal, özellikle siyasi mahpusların buna daha yoğun maruz kaldıklarını savundu. Kartal, uygulamalara bakılarak hem adli mahpusların hem de siyasi mahpusların devletin gözünde deyim yerindeyse insan yerine konulmadıkları sonucunu çıkarabileceğimizi söyledi. Kayseri Pınarbaşı’nda ring aracında yanarak ölen 5 mahpus örneğinde de görüldüğü gibi devletin kendisine kamunun emanet ettiği kişilere buna benzer örneklerde görüleceği gibi esirden daha aşağı muameleler yapabildiğini belirten Kartal, bu başlık altında son olarak cezaevleri mantığının da ayrıca sorgulanmasını önererek bir cezalandırma aracı olarak “dört duvar”ın ne kadar adil ve insani olabileceğinin evrensel olarak tartışılmaya açılmasının bizlere yeni açılımlar getirebileceğini söyledi.

Konuşmasının son bölümünü mahpuslarla dayanışmak için ve cezaevlerindeki ihlallere karşı neler yapılabileceğine ayıran Kartal, yapılabileceklerin oldukça çeşitli olduğunu, en ufak adımların dahi ihlallerin önlenebilmesine ve tecridin kırılmasına katkı sağlayabileceğini, özellikle mahpuslara mektup yazmanın, kitap göndermenin ve onların mektuplarına cevap yazmanın mahpuslar için büyük bir moral kaynağı olduğunu anlattı. Kaya Kartal, MAZLUMDER ve ilgili diğer örgütlerin cezaevleriyle ilgili gerçekleştirdikleri eylem, panel, söyleşi, sergi, vb. etkinliklere katılmanın, yakın çevremizle sürekli bu konuda konuşarak bu hassasiyetin yaygınlaştırılabileceğini de önerdi.

Soruların cevaplanması ile sona eren söyleşinin ardından katılımcılar mahpuslara, ön yüzünde Bolu F Tipi Cezaevinde tutulan Salih Baytap’ın yaptığı bir yağlıboya resmin yer aldığı Kurban Bayramı tebrik kartının arkasını doldurarak yolladılar.

Söyleşi ile ilgili linke buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s