Cezaevi Söyleşileri

27-Mehmet Ramazan Aydemir

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu tarafından gerçekleştirilen “Cezaevi Söyleşileri”nin 27. si, 07.02.2014 tarihinde eski mahpus Mehmet Ramazan Aydemir’in katılımı ile gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını yapan MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu Başkanı Av. Kaya Kartal, kısa bir giriş yaptıktan sonra sözü Mehmet Ramazan Aydemir’e bıraktı.

 Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


21- Av. Okan Kadir Bektaşoğlu

MAZLUMDER Cezaevi Söyleşilerinin 22.’si, Türkiye ve dünyadan cezaevi pratiklerini aktaran Av. Okan Kadir Bektaşoğlu ile yapıldı.

Özellikle cezaevlerindeki hasta mahpusların sorunlarını vurgulayan Bektaşoğlu, hastaneye ve doktora ulaşmanın başlı başına bir problem olduğunu söyleyerek, “Cezaevi fiziki koşulları ve şartları birçok mahpusu hasta ediyor, rutubetli, güneşsiz ve hijyensiz ortam dolayısıyla sağlıklı insanlar bile cezaevlerinde ağır hastalıklara yakalanabiliyor” dedi.

 Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


20- Ahmet Kılıç

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen Cezaevi Söyleşilerinin 20.’si 15 Mart Cumartesi günü MAZLUMDER İstanbul Şubesinde gerçekleşti. Bu haftaki söyleşinin konuğu, ‘Uğur Mumcu Uzun Takip (UMUT) operasyonu’ kapsamında hukuksuz bir şekilde tutuklanan ve yargılanan Hasan Kılıç’ın oğlu Ahmet Kılıç’tı.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


19- Av. İlhami Sayan

Av. İlhami Sayan, Bir Cezalandırma Aracı Olarak Cezaevlerinin Meşruiyetini Değerlendirdi. Hapis Cezasının, suçun ve cezanın şahsiliği ilkesine aykırı olduğunu söyleyen Av. İlhami Sayan, devletin, insan fıtratına aykırı olarak kişiyi cezaevine koyduğunu ve onu insanlıktan çıkardığını ifade etti.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


18- Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan: “F tipinde her yer ‘siz suçlusunuz!’ diyor. Her ayrıntı adeta bunu hatırlatmak için tasarlanmış.”

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen Cezaevi Söyleşilerinin 18.’sine Abdulkadir Turan konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


17- Ziver Kartal

Ziver Kartal: “F tiplerinde tecridi tamamen hissediyorduk. Tecrit, ailemiz için de zulümdü”

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen Cezaevi Söyleşilerinin 17.’sine, ‘İslami Hareket Dosyası’ kapsamında 9 yıl cezaevinde kalan Ziver Kartal konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


16- Mehmet Fırat

Mehmet Fırat: “Bize Bandırma Cezaevi’nde iken Ramazan bayramında 3.000 asker ile Noel Baba operasyonu yapıldı”

Mehmet Fırat, F Tipleri için yapılan ve Ramazan Bayramına denk gelen Noel Baba operasyonunda 3.000 askerle kendilerine müdahale edildiğini, bir arkadaşlarının şehit edilip, 12 arkadaşının yaralandığını, kapalı alana 2300 adet gaz bombası atıldığını anlattı.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


15- Mehmet Şahin (2. Söyleşi)

Mehmet Şahin: “Farkındalığımızı kaybedersek daha çok 28 Şubat yaşarız. Mağdurların hesabı sorulmalıdır.”

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen Cezaevi Söyleşilerinin 15.’sine bir önceki söyleşide 12 Eylül darbe sürecinde yaşadığı işkence ve cezaevi tecrübelerini anlatan Mehmet Şahin konuk oldu. Şahin, kamuoyunda adil yargılanma bağlamında çok tartışılan Uğur Mumcu ve birçok faili meçhul dosyanın göstermelik yargılamalarla İslami duyarlılığı olan kişilere yüklendiği “Umut Operasyonu’ sonrasında yaşadıkları hapislik ve işkenceyi anlattı.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


14- Mehmet Şahin

Mehmet Şahin: “12 Eylül darbesini cezaevinde karşıladık ve direndiğimiz için ağır işkencelere maruz kaldık!”

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen Cezaevi Söyleşilerinin 14.’süne, 12 Eylül darbe sürecinde 5 yıl ve yine 28 Şubat sürecinde estirilen havada, işkence iddialarıyla anılan “Umut Operasyonu” kapsamında da 5 yıl hapsedilen Mehmet Şahin konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


12- Av. Kaya Kartal

Av. Kaya Kartal: “Bir cezalandırma aracı olan ‘dört duvar’ adil ve insani değil!”

MAZLUMDER Cezaevi Söyleşilerinin yeni sezonunda ilk konuşmacı MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu Başkanı Av. Kaya Kartal’dı.

13.’sü gerçekleşen söyleşide Av. Kaya Kartal “Türkiye’de Cezaevlerinin Genel Durumu, İstatistikler, İhlal Başlıkları ve Yapılabilecekler” başlığı altında bir konuşma gerçekleştirdi.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


11- Cemal Çınar  

Cemal Çınar: “Cezaevinde ezan okumak yasaktı, yemekhane duvarları pisti, klima yasaktı ve koğuşların kapasitesi yetersizdi”

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Cezaevi Söyleşilerinin 12.’si, 22 Haziran Cumartesi günü MAZLUMDER İstanbul Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Program, MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu Başkanı Av. Kaya Kartal’ın açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasının ardından programın konuğu Cemal Çınar, kısa bir dua ve selamlama ile konuşmasına başladı.

 Yazının devamı için lütfen tıklayınız… 


10- Zeynep Durmaz

Zeynep Durmaz: “Gerek birey olarak gerekse camia olarak mahpuslara sahip çıkmalı ve onların yanında durmalıyız.”

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu tarafından 10.’su düzenlenen Cezaevi Söyleşileri, Zeynep Durmaz’ın katılımı ile 6 Nisan Cumartesi günü Siyasal Vakfı’nda gerçekleştirildi. Program, hazırlanan kısa bir sinevizyon gösterimi ile başladı. Yaklaşık 7 dakikalık sinevizyon gösteriminin ardından MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu Başkanı Av. Kaya Kartal, programa ilişkin açılış konuşmasını yaptı. Av. Kaya Kartal kısaca daha önce gerçekleştirilen Cezaevi Söyleşileri’nden bahsetti ve 10.’su düzenlenen söyleşinin konuğu olan Zeynep Durmaz’ı tanıttı.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


9- Habil Mert

Habil Mert: “F Tiplerindeki tecrit uygulaması, insani özelliklerin yok edilmesi için dizayn edilmiş devasa bir projedir”

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu’nun düzenlemiş olduğu “Cezaevleri Söyleşileri”nin 9.’suna örgüt yöneticisi suçlamasıyla Edirne’de gözaltına alınıp 1,5 yıl hapis yatan Habil Mert konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


 8- Haluk Özdoğan

Haluk Özdoğan: “Polis, savcı, mahkeme ittifakıyla hemen paketlenip cezaevine gönderildik”

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu tarafından organize edilen Cezaevi Söyleşileri’nin 8.’sine örgüt üyeliği iddiasıyla 4 kez cezaevine girip 3 yıldan fazla hapis yatan Köklü Değişim Dergisi Yazarı Haluk Özdoğan konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


7- Kamile Şahin

Kamile Şahin: “Yaşadıklarımızın sadece filmlerde görülebilecek şeyler olduğunu sanıyorduk”

Eşi, Uğur Mumcu suikastı iddiasıyla haksız yere 5 buçuk yıl hapis yatan Kamile Şahin, bir gece evlerine yapılan baskınla başlayan ve sadece eşini değil kendisini, ailesini, çocuklarını ve çevresini de derinden etkileyen süreci anlattı.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


6- Tuba Çelik

Tuba Çelik: “Cezaevi ziyaretlerinin birinde donma tehlikesi atlattık”

Eşi, Uğur Mumcu suikastı iddiasıyla haksız yere 5 buçuk yıl hapis yatan Tuba Çelik, bir sabah namazı vaktinde evlerine yapılan baskınla başlayan ve sadece eşini değil kendisini, ailesini, çocuklarını ve çevresini de derinden etkileyen süreci anlattı…

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


 5- İpek Fırat

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu tarafından organize edilen Cezaevi Söyleşileri’nin 5.’sine örgüt üyeliği iddiasıyla eşi 11 yıl, kendisi de 8 ay hapis yatmış olan İpek Fırat konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


4- Semiha Demir

Semiha Demir: “Eşimin cezaevinde ölmesini mi bekliyorlar?”

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu tarafından organize edilen Cezaevi Söyleşileri’nin 4.’süne örgüt üyesi olduğu iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilen Yasin Demir’in eşi Semiha Demir konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


 3- Suphi Özbilen

Suphi Özbilen: “Cezaevi ziyaretlerinde yaşadıklarımızı yazsak roman olur”

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu tarafından organize edilen Cezaevi Söyleşileri’nin 3.’süne anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilen Can Özbilen’in babası Suphi Özbilen konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


 2- Süleyman Uğurlu

Süleyman Uğurlu: “F Tipleri İnsan Psikolojisini Bozmak İçin Özel Olarak Dizayn Edilmiştir!”

MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu tarafından organize edilen Cezaevi Söyleşileri’nin 2.’sine örgüt üyeliği iddiasıyla 3 kez cezaevine girip 4 yıldan fazla hapis yatan Köklü Değişim Dergisi Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Süleyman Uğurlu konuk oldu.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…


 1 – Yakup Köse

1996 yılında 14 yaşında iken Çeçenistan ile ilgili bir gösteri yürüyüşüne katıldığı için İBDA-C Örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yargılanıp idam cezası alan ve 10 yıl hapis yatan Yakup Köse, ilki gerçekleştirilen MAZLUMDER Cezaevi Söyleşileri’nde yaşadıklarını anlattı.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s